Strona główna
Jak dbać o aparat ortodontyczny, aby służył jak najdłużej?

03.07.2024

Jak dbać o aparat ortodontyczny, aby służył jak najdłużej?

Jak dbać o aparat ortodontyczny, aby służył jak najdłużej?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korekcją wad zgryzu i ustawienia zębów. Wiele osób korzysta z aparatu ortodontycznego, aby poprawić wygląd swojego uśmiechu. Aby aparat ortodontyczny spełniał swoje zadanie jak najdłużej, ważne jest odpowiednie dbanie o niego. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swój aparat ortodontyczny, korzystając z usług takich jak ortodoncja.

 

Stosuj się do zaleceń lekarza

 

Pierwszym krokiem w dbaniu o aparat ortodontyczny jest przestrzeganie zaleceń lekarza ortodonty. Specjalista, który prowadzi Twoje leczenie, wie najlepiej, jak dbać o aparat i jakie czynności są konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto więc słuchać jego rad i stosować się do nich. Niektóre z tych zaleceń mogą dotyczyć np. noszenia aparatu przez określoną ilość czasu dziennie, zakładania specjalnych gumek czy też regularnych wizyt kontrolnych.

 

Czyść aparat regularnie

 

Aby aparat ortodontyczny służył jak najdłużej, ważne jest jego regularne czyszczenie. Należy to robić przynajmniej raz dziennie, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie, które mogą się gromadzić na aparacie. Można to zrobić za pomocą specjalnej szczoteczki do czyszczenia aparatu ortodontycznego oraz pasty do zębów. Warto również płukać usta płynem do płukania jamy ustnej, aby dodatkowo zdezynfekować aparat.

 

Uważaj na jedzenie

 

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Niektóre produkty spożywcze mogą uszkodzić aparat lub utrudnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Należy unikać twardych, klejących się czy też bardzo kwaśnych potraw, które mogą np. złamać druty aparatu lub spowodować odklejenie zamków. Dobrym pomysłem jest również unikanie jedzenia na surowo warzyw takich jak marchew czy jabłka – lepiej je obierać i kroić na mniejsze kawałki.

 

Zachowuj ostrożność podczas uprawiania sportu

 

Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, warto zadbać o dodatkową ochronę swojego aparatu ortodontycznego. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalną ochraniacz na zęby, który będzie chronił aparat przed uszkodzeniami podczas uprawiania sportu. Taki ochraniacz można nabyć w sklepach sportowych lub zamówić u specjalisty. Jeśli chodzi o zakres usług, jakimi jest ortodoncja, Gdynia i okolice to rejon działania fachowców.